Pareto dėsnis ir kaip jį atvaizduoti Qlik Sense (nuo „Qlik Sense 2020 Feb” versijos)

  • Pagrindinis
  • Naujienos
  • Pareto dėsnis ir kaip jį atvaizduoti Qlik Sense (nuo „Qlik Sense 2020 Feb” versijos)

Kas yra Pareto dėsnis?

Pareto dėsnis kitaip dar yra vadinamas 80/20 principu, mažų pastangų ar netgi tinginystės dėsniu. Jo esmė yra labai paprasta: 20 proc. pastangų sukuria 80 proc. rezultatų (kaip ir atvirkščiai: 80 proc. pastangų sukuria 20 proc. rezultatų).

Principas pavadintas italų matematiko Vilfredo Pareto pavarde, kuris pastebėjo, jog 20 proc. turtingiausių žemvaldžių valdo 80 proc. žemės. Turėdamas nedidelį ūkį, jis pastebėjo, kad 20 proc. žirnių ploto užaugina 80 proc. žirnių. Toks atradimas turėjo teigiamą efektą ir matematiko piniginei: ženkliai padidino Vilfredo pajamas.

Dėsnis yra universalus: 20 proc. nusikaltėlių padaro 80 proc. nusikaltimų, 20 proc. žmonių valdo 80 proc. turto ir t.t. Tiesa, kartais šis santykis būna kitoks, pvz. 30 proc. darbo sukuria 70 proc. rezultato. Juokaujama, kad amatininkas 80 proc. darbų atlieka naudodamas tik 20 proc. turimų įrankių. Jūsų tikslas yra išsiaiškinti šį santykį ir pritaikyti darbinėje veikloje (neprošal ir asmeniniame gyvenime). Siekite 80% galimos naudos, nustatydami svarbiausias 20% problemų. Kurios galimybės sukuria didžiausią rezultatą? Kuriems klientams turėtumėte skirti didžiausią dėmesį? Norėdami pasinaudoti Pareto dėsniu, užduokite sau panašius klausimus ir raskite atsakymus.

Pareto dėsnio grafiko pavyzdys:

Kaip Pareto dėsnį atvaizduoti Qlik Sense ? (Šis principas galioja nuo „Qlik Sense 2020 Feb” versijos)

Sakykime, turime pardavimų duomenis pagal kategorijas:

Norint įdėti Pareto procentinę išraišką, Qlik Sense siūlo paprastą būdą naudojant akumuliuotą rodiklį.

Štai žingsniai, kaip tai padaryti:

  1. Paverskite esamą grafiką į „Combo Chart” tipo grafiką;
  2. Dublikuokite esamą „Sales” rodiklį („Duplicate” rasite dešiniu pelės klavišu spustelėję ant rodiklio):

3. Reikia pakoreguoti rodiklio formulę – padalinti iš viso „Sum(Sales)” nepriklausomai nuo produkto kategorijos: pridėkite formulėje dalybą iš „Total Sales: Sum(Sales)/sum(TOTAL Sales)”;

4. Parinkite rodiklyje „Modifier -> Accumulation; Range:Full” ir pakeiskite rodiklio grafiko tipą į „Line”, pakeiskite ašį ir uždėkite procentinį formatavimą:

5. Belieka sutvarkyti „Sorting”: nukopijuokite iš rodiklio „Sales” formulę ir pakeiskite „Sorting” dalyje rūšiavimą pagal formulę (beje, jeigu turite naujausią „2021 Feb Qlik Sense” versiją, jau čia „Sorting” dalyje galite rašyti tiesiog rodiklio pavadinimą – žr. antrą paveikslėlį):

6. Štai ir turime Pareto grafiką:

 

Iš Pareto grafiko matome, kad 45% pardavimų sudaro 2 produkto kategorijos, 80% pardavimų sudaro 5 produkto kategorijos. Tai kur vertėtų koncentruotis ?

Beje, toks pritaikymo būdas įmanomas tik turint „Qlik Sense 2020 Feb” ir vėlesnes versijas. Senesnėse versijose „Accumulation” galimybės rodiklyje nėra, bet tai galima padaryti naudojant „Qlik Sense” formules (žr. ankstesnį tekstą>>)

Pareto principas yra galingas įrankis, – teisingai išnaudojant gali padėti įmonei optimizuoti veiklą.

Parengė: Laura Ambrutienė, „Day Q Analytics” produkto vadovė, l.ambrutiene@dayqanalytics.eu.

Siekite 80% galimos naudos, nustatydami svarbiausias 20% problemų. Kurios galimybės sukuria didžiausią rezultatą? Kuriems klientams turėtumėte skirti didžiausią dėmesį? Norėdami pasinaudoti Pareto dėsniu, užduokite sau panašius klausimus ir raskite atsakymus.

Turite klausimų?

Paskambinkite mums +370 615 94878 arba klauskite
parašydami mums – atsakysime per vieną darbo dieną.

Copyright © 2024 Day Q Analytics. All rights reserved. | Privatumo politika

Solution: Pixel House