Pareto dėsnis ir kaip jį atvaizduoti Qlik Sense

Kas yra Pareto dėsnis?

Pareto dėsnis kitaip dar yra vadinamas 80/20 principu, mažų pastangų ar netgi tinginystės dėsniu. Jo esmė yra labai paprasta: 20 proc. pastangų sukuria 80 proc. rezultatų (kaip ir atvirkščiai: 80 proc. pastangų sukuria 20 proc. rezultatų). Principas pavadintas italų matematiko Vilfredo Pareto pavarde, kuris pastebėjo, jog 20 proc. turtingiausių žemvaldžių valdo 80 proc. žemės. Turėdamas nedidelį ūkį, jis įsitikino, kad 20 proc. žirniais apsėtame plote užauga 80 proc. žirnių. Toks atradimas turėjo teigiamą efektą ir matematiko piniginei: Vilfredo pajamos išaugo!

Dėsnis yra universalus: 20 proc. nusikaltėlių padaro 80 proc. nusikaltimų, 20 proc. žmonių valdo 80 proc. turto ir t.t. Tiesa, kartais šis santykis būna kitoks, pvz. 30 proc. darbo sukuria 70 proc. rezultato. Juokaujama, kad amatininkas 80 proc. darbų atlieka naudodamas tik 20 proc. turimų įrankių. Jūsų tikslas yra išsiaiškinti šį santykį ir pritaikyti darbinėje veikloje (neprošal ir asmeniniame gyvenime). Siekite 80% galimos naudos, nustatydami svarbiausias 20% problemų. Kurios galimybės sukuria didžiausią rezultatą? Kuriems klientams turėtumėte skirti didžiausią dėmesį? Norėdami pasinaudoti Pareto dėsniu, užduokite sau panašius klausimus ir raskite atsakymus.

Pareto dėsnio grafiko pavyzdys:

Kaip Pareto dėsnį atvaizduoti Qlik Sense ?

Sakykime, turime nedidelę kelionių pardavimo įmonę ir norime apžvelgti miestų keliautojus pagal Pareto dėsnį. Mūsų duomenys tokie:

Pirmiausiai susikonstruokime duomenis, kuriuos naudosime Pareto grafikui sukurti:

1 stulpelis. Stulpelyje “Miestas” tiesiog įkeliame dimensiją “Miestas”.

2 stulpelis. Antrame stulpelyje naudojame funkciją “RowNo()”: jos prireiks, kad galėtume suskaičiuoti įrašų skaičių.

3 stulpelis. Trečiame stulpelyje turime parduotų kelionių sumą konkrečiam miestui: naudojame funkciją “Sum”.

4 stulpelis. Ketvirtame stulpelyje turime sudėtinę funkciją, kuri geba suskaičiuoti suminę reikšmę pagal užduotus parametrus: RangeSum(Above(Sum([Parduotos kelionės]),0,Rowno())).

Šiame skaičiavime naudojamos dvi Qlik funkcijos: “RangeSum” ir “Above”. “RangeSum” funkcija skirta keletos reikšmių sumai ir funkcijos viduje galima naudoti kitas funkcijas. Kyla klausimas: kuo tada skiriasi nuo “Sum”? Skirtumas yra tame, kad “Sum” funkcijos viduje kitos funkcijos naudoti negalite.

“Above” funkcija yra skirta nurodyti, kiek reikšmių reikia paimti iš duomenų. Funkcijos sintaksė atrodo taip: Above (skaičiuojama reikšmė, pradinis įrašas, paskutinis įrašas). Pradinį įrašą užduodame “0” (bus skaičiuojama nuo einamojo įrašo), o paskutiniam įrašui naudojame “RowNum()” (žinosime, kiek įrašų sumuoti į viršų). Pagal pateiktą pavyzdį matome, kad ties Birštonu suminis skaičius yra Anykščių ir Birštono suma. Atitinkamai sekantiems miestams sumuojami pardavimai pagal visus aukščiau išvardintus miestus.

5 stulpelis. Penktame stulpelyje skaičiuojame visų parduotų kelionių sumą. Ji reikalinga suskaičiuoti procentinę išraišką Pareto dėsniui. Čia vėl puikiai pasitarnauja “Sum” funkcija su “Total” galimybe.

Daugiau apie “RangeSum”, “Above” (beje, ir apie kitas) galite paskaityti čia.

Galutiniai aukščiau pavaizduoto Pareto grafiko rodikliai yra tokie:

  1. Sum([Parduotos kelionės])
  2. RangeSum(Above(Sum([Parduotos kelionės]),0,Rowno())) / Sum(TOTAL [Parduotos kelionės])

Naudodami kombinuotą diagramą (Combo chart), renkamės skirtingas ašis abiems rodikliams ir turime puikias įžvalgas pagal Pareto dėsnį:

Tiesa, tam, kad pirmiausiai būtų atvaizduojami miestai su daugiausiai parduotų kelionių, reikia patobulinti rūšiavimą:

Iš Pareto grafiko matome, kad 85% procentai parduotų kelionių yra penkiuose miestuose: Utenoje, Vilniuje, Klaipėdoje, Anykščiuose ir Panevėžyje, tai, galbūt, ateityje ir reikėtų koncentruoti savo veiklą bei pardavimus šiuose taškuose.

Kiti RangeSum ir Above atvaizdavimo būdai

Beje, tą patį principą galima naudoti įvairiems suminiams skaičiavimams laiko atžvilgiu (kitas duomenų pavyzdys). Šiuo atveju galima matyti ir atskirus mėnesio pardavimus ir bendrą suminį – tokį skaičiavimą galima naudoti lyginant su pardavimų planais.

Pareto principas yra galingas įrankis, – teisingai išnaudojant gali padėti įmonei optimizuoti veiklą.

Parengė: Laura Ambrutienė, Day Q Analytics produkto vadovė, l.ambrutiene@dayqanalytics.eu.

Turite klausimų?

Paskambinkite mums +370 615 94878 arba klauskite
parašydami mums – atsakysime per vieną darbo dieną.

Copyright © 2024 Day Q Analytics. All rights reserved. | Privatumo politika

Solution: Pixel House